Umbrohi võib muutuda resistentseks isegi käsitsi rohimise suhtes. Näib, et resistentseks muutunud umbrohust räägitakse ainult keemilise kaitse kontekstis. Nii lihtne see paraku ei ole.
Asjad, mida te umbrohu resistentsusest ei teadnud
Kas teadsite, et Vietnamis muutus riisikasvatuses Echinochloa crus-galli ehk tähk-kukehirss resistentseks käsitsi rohimisele? Kuidas sai see ometi juhtuda? Nimelt on tähk-kukehirsi taimed muutunud noorte riisitaimedega nii sarnaseks, et põllutöölised ei tee neil vahet. See sarnasus kindlustas umbrohule ellujäämise. Ja tegelikult oli inimene see, kes aasta aasta järel eemaldas umbrohu, mis paistis riisist erinev. Samas jättis ta alles need, mida ta ei suutnud kultuurtaimest eristada. Aastaid hiljem oli tulemuseks põld, kus riisi taimi ja tähk-kukehirsi taimi võimatu üksteisest eristada.
Sama toimub näiteks võilillega. Aastast aastasse muru niitmisel kujuneb välja spetsiaalne võilille biotüüp: taimed, mille lehestik ja õied on lamedalt vastu maapinda laiali – selleks, et vältida muruniiduki lõiketerasid. „Kõrgekasvulised“ vormid kõrvaldatakse niitmisega.
Niitmine, käsitsi rohimine või aastast aastasse lemmikumbrohutõrjevahendi kasutamine annab alati tulemuseks umbrohu, mis on selle meetodi suhtes resistentne. Seepärast on ainus lahendus mitmesuguseid umbrohutõrjemeetodeid omavahel kombineerida ning samuti kasutada rotatsiooni meetodil eri toimemehhanismiga umbrohutõrjevahendeid.
Praegusel ajal tuleb uusi teraviljadel kasutamiseks mõeldud umbrohutõrjevahendite toimeaineid turule harva ja need on kallid. Bayer on turule toonud umbrohutõrjevahendi Mateno Duo, mis põhineb aklonifeenil ja diflufenikaanil. Aklonifeen on esimest korda teraviljade jaoks heaks kiidetud ja sellel on täiesti uus toimemehhanism. Seega – kui teil on probleem umbrohuga, mis on resistentne ALS-inhibiitoritele, st sulfonüüluurea umbrohutõrjevahenditele, siis on abiks uus toimeviis. Parim umbrohutõrjeefekt muutub nähtavaks pärast seda, kui Mateno Duo kantakse umbrohutaime arenemise varajases järgus, idanemise ajal või veidi aega peale tärkamist kuni 2-3 lehe faasini.
Dr Michał Krysiak,
Bayeri jätkusuutliku põllumajanduse juht