Lämmastiku efektiivne kasutamine (NUE) on rapsisortidel väärtuslik agronoomiline omadus

Lämmastiku efektiivne kasutamine (NUE) on rapsisortidel väärtuslik agronoomiline omadus

Uus väetisemäärus toob paljudele põllumeestele uusi väljakutseid. Lämmastik on oluline ja üks kõige kallimatest tootmise teguritest rapsi saagikuse arengul. Uute sortide valimine piiratud lämmastikukogusega väetamisega (kuni 30% vähem mineraalset lämmastikku) aitas Bayeri aretusekspertidel valida välja need hübriidsordid, mis vähendatud väetamisel käituvad stabiilsemalt ja mille saak on suurem kui teistel sortidel.


Mitmete katsete tulemusena saime teada, millised hübriidsordid kasvavad optimaalsetes tingimustes hästi ja mille saagikadu on vähendatud mineraalväetiste kasutamisel väikseim. Lämmastikutõhusaid DEKALB®-i hübriidsorte kasvatades saab asukoha saagikuse potentsiaali kasutada ära ka vähendatud lämmastikuga. Kasvatades lämmastikutõhusaid Dekalbi hübriidsorte, on võimalik kasutada ära asukoha saagikuse potentsiaal ka vähendatud lämmastikuga.


Lämmastiku efektiivne kasutamine (NUE) on rapsisortidel väärtuslik agronoomiline omadus. See aitab taimedel lämmastikku tõhusamalt mullast omastada ka stressirohketes tingimustes (põud, öökülmad).


Astume 2023. aastasse nelja sordiga, mida iseloomustab lämmastiku tõhus kasutamine (NUE). Lisaks talirapsi sortidele DK Expectation ja DK Excited lisame lämmastikutõhusate sortide hulka uued sordid DK Expose ja DK Exbury. Pärast pikaajalisi katseid võime järeldada, et ehkki suurim saagikus saadi 180 kg lämmastiku omastamise juures (4,39 t/ha), on oluline rõhutada taimede poolt mullast omastatava lämmastiku määra, mitte taimedele väetatud lämmastiku määra. Sellegipoolest saadi nelja aasta jooksul suurim keskmine kasumlikkus 140 kg omastatud väetise määra juures (866 eurot hektari kohta).


Bayer ei soovita kasutada väiksemaid lämmastikumäärasid ega ka vastupidist, kui me ei tea, mis on olnud eelnev põllukultuur, ilmastikutingimused ja muld. Sellegipoolest soovitame valida lämmastikutõhusad (NUE) hübriidsordid, kuna loomulikes stressi tekitavates tingimustes omastavad need neli hübriidsorti lämmastikväetisi mullast paremini ja toimivad saagikuse osas optimaalsetes ilmastikutingimustes väga sarnaselt.

Uue põlvkonna lämmastikutõhusad sordid

Allikas: 82 DEKALB-i katse tulemust, 2018–2022, Rumeenia, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari.

Vaata Dekalbi sorte